Zrównoważone rozwiązania: zgodność z dyrektywą unijną dotyczącą ścieków komunalnych

Etienne FIQUET
Autor Etienne FIQUET
12 września 2024
5 minuty
Obserwuj nas

    W styczniu 2024 r. Rada UE i Parlament osiągnęły wstępne porozumienie polityczne. Miało ono na celu przegląd istniejącej dyrektywy dotyczącej ścieków komunalnych na rzecz bardziej szczegółowego i opłacalnego zarządzania ściekami dla 27 państw członkowskich. Poniżej przyglądamy się temu porozumieniu i jego znaczeniu dla oczyszczalni ścieków.

    Dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych

    Dyrektywa w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych jest jednym z kluczowych filarów unijnego planu działania na rzecz zerowego poziomu zanieczyszczeń. Jednak ocena przeprowadzona w 2019 r. wykazała, że chociaż 92% ścieków było oczyszczanych zgodnie z normami UE, nadal istniały ulepszenia, które można było wprowadzić.1 

    Co się zmienia?

    Wprowadzone zmiany dotyczą istotnych uzupełnień i poprawek do dyrektywy. Obejmują one:

    • wdrożenie zasady "zanieczyszczający płaci" w celu skupienia się na najbardziej szkodliwych gałęziach przemysłu
    • zaostrzenie wymogu dotyczącego większego odzysku zasobów ze ścieków w celu promowania gospodarki o obiegu zamkniętym
    • dostosowanie przemysłu wodnego do celów neutralności energetycznej UE
    • wykorzystanie ścieków do badania i monitorowania zdrowia publicznego.
       

    Wszystkie firmy zaniepokojone tymi zmianami mogą być spokojne, ponieważ Veolia Water Technologies oferuje innowacje technologiczne i specjalistyczną wiedzę, które zapewniają niezbędne wsparcie. Poniżej przyjrzymy się bardziej szczegółowo niektórym uzupełnieniom i poprawkom - oraz temu, w jaki sposób możemy naprawdę pomóc w tworzeniu dodatkowych wartości.

    Rozwiązania cyrkularne w zakresie ponownego wykorzystania wody i gospodarki osadami ściekowymi

    W nowelizacji zaproponowano, aby przetwarzanie osadów ściekowych i odzyskiwanie wody odbywało się zgodnie z dyrektywą w sprawie odpadów i dyrektywą w sprawie osadów ściekowych. Zwiększenie ponownego wykorzystania ścieków i osadów ściekowych może potencjalnie zmniejszyć presję na naturalne zasoby słodkiej wody i dostarczyć ważnych pierwiastków biogennych, takich jak fosfor i azot do nawożenia upraw. 
    Veolia Water Technologies od wielu lat odgrywa aktywną rolę w promowaniu ponownego wykorzystania wody w całej Europie, ale wraz ze wzrostem niedoboru wody rośnie potrzeba pragmatycznych rozwiązań.

    JourdainJednym z przykładów jest przełomowy program Jourdain we Francji. Veolia Water Technologies dostarczyła specjalistyczną technologię, która ma na celu napełnienie zbiornika Jaunay odzyskaną wodą z pobliskiej oczyszczalni ścieków. Aby wspomóc pierwszy we Francji zakład przetwarzania ścieków w wodę pitną, zainstalowaliśmy The Barrel™, modułowy innowacyjny system, który wykorzystuje technologię membran odwróconej osmozy i nanofiltracji do zastosowań przemysłowych i komunalnych.

    Celem jest ponowne wykorzystanie 1 500 000 m³ z 4 500 000 m³ ścieków miejskich w latach 2023-2025, stopniowo zwiększając zdolność do ponownego wykorzystania 2 - 3 000 000 m³ do 2027 roku. Pokazuje to wysiłki Veolii na rzecz sprostania wyzwaniom związanym z niedoborem wody i wspierania francuskiego celu zwiększenia ponownego wykorzystania ścieków z 1% do 10% w ciągu pięciu lat.

    Neutralność energetyczna

    Zmiany mają również na celu bardziej aktywne zaangażowanie sektora uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w realizację celów UE w zakresie emisji gazów cieplarnianych. Dlatego też zaproponowano cel neutralności energetycznej: do 2045 r. oczyszczalnie ścieków komunalnych będą musiały wytwarzać całą energię ze źródeł odnawialnych.

    Sektor uzdatniania wody i oczyszczania ścieków może jednak odgrywać aktywną rolę w produkcji zrównoważonego paliwa do użytku - i to poza własnymi procesami. Teoretycznie ścieki zawierają od 5 do 10 razy więcej potencjalnej energii niż jest to potrzebne do ich oczyszczenia.2 Chociaż nie wszystko to można odzyskać, największe oczyszczalnie ścieków mogą być producentami energii netto. 

    OTV, spółka zależna Veolia Water Technologies, jako jedna z pierwszych wdrożyła tę teorię w praktyce, pomagając stworzyć w miejscowości Cagnes-sur-Mer pierwszą we Francji oczyszczalnię ścieków o dodatnim bilansie energetycznym. Obiekt ten nie tylko pobiera energię ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna i pompy ciepła, ale także produkuje biometan w celu odsprzedaży do okolicznej sieci gazowej, dostarczając energię potrzebną do zasilania 1000 domów.3

    SITE WEB_CAGNES

    Rozszerzona odpowiedzialność producenta

    Aby wesprzeć realizację tych dodatkowych celów środowiskowych, zmiany w dyrektywie ściekowej wprowadzą również po raz pierwszy w branży wodnej zasadę "zanieczyszczający płaci". Dzięki temu branże odpowiedzialne za obecność mikrozanieczyszczeń organicznych w ściekach - a mianowicie przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny - będą musiały pokryć co najmniej 80% kosztów oczyszczania wody z tych mikrozanieczyszczeń.4 Będzie to wymagało znacznych inwestycji w istniejącą infrastrukturę ściekową, ale zapewni, że zanieczyszczenia, takie jak pozostałości farmaceutyczne, nie będą się kumulować i negatywnie wpływać na zdrowie ludzi lub równowagę ekologiczną. 

    Veolia Water Technologies posiada duże doświadczenie w wykorzystywaniu rozwiązań technologicznych do redukcji mikrozanieczyszczeń. Jednak możliwe jest również zmniejszenie mikrozanieczyszczeń u źródła. Na przykład Veolia Water Technologies współpracowała z wiodącą globalną firmą medyczną działającą w Polsce, która koncentruje się na innowacyjnej produkcji farmaceutycznej. Klient wykorzystał rozwiązanie Evaled PC do usprawnienia procesu produkcji kapsułek, osiągając imponujący wskaźnik ponownego wykorzystania wody wynoszący około 94%, z destylatem zawierającym mniej niż 10 µg/l dutasterydu. Ten sukces podkreśla umiejętności Veolia Water Technologies w dostosowywaniu zrównoważonych rozwiązań w zakresie uzdatniania wody dla przemysłu farmaceutycznego. Poprzez znaczne zmniejszenie ilości odpadów i optymalizację zasobów wodnych, nasza firma przyczynia się nie tylko do realizacji celów środowiskowych, ale także do zwiększenia wydajności operacyjnej swoich klientów.

    Monitorowanie parametrów zdrowia publicznego

    Co więcej, nowelizacja aktywnie angażuje sektor wodny w monitorowanie i przewidywanie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. W następstwie pandemii COVID-19 wykazano znaczenie obserwowania ścieków jako sposobu śledzenia i przewidywania rozprzestrzeniania się wirusa. W tym celu w ramach zmian kraje będą musiały monitorować poziomy chorób zakaźnych, takich jak wirus SARS-Cov-2, polio, grypa i inne patogeny.



    Jeśli zmiany w dyrektywie UE w sprawie ścieków komunalnych zostaną w pełni przyjęte, stworzy to znaczącą szansę dla branży ściekowej, aby stać się liderem w ograniczaniu zanieczyszczeń, promowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym i dążeniu do zera netto. Veolia Water Technologies i nasz zespół ekspertów mogą pomóc Twojemu zakładowi spełnić, a nawet przewyższyć te zobowiązania. 

    Aby dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach przejdź tutaj lub skontaktuj się z nami


     

    TOP