W obliczu coraz częstszych dyskusji na temat wpływu, jaki wywieramy na środowisko, pytanie brzmi: w jaki sposób dostawcy mogą zapewnić, że wytwarzane przez nich produkty nie przyczyniają się do pogłębiania tego problemu? Dr Paul Whitehead, gość na naszym blogu, postawił to pytanie, omawiając jednocześnie, w jaki sposób wybór technologii stosowanych w tych systemach może pomóc zadbać o naszą przyszłość.
Biorąc pod uwagę, że żyjemy w świecie, w którym możliwość wykorzystania zasobów jest ograniczona przez zmiany klimatyczne, ważne jest, abyśmy zminimalizowali wpływ uzdatniania wody na środowisko. Niektóre z aspektów wpływu uzdatniania wody na środowisko były ostatnio omawiane na różnych wydarzeniach i webinariach, jednak nie zawierały one pełnego przeglądu i nie poruszały wielu ważnych aspektów tej kwestii.
Potencjalny wpływ na środowisko pojawia się we wszystkich obszarach dotyczących dostarczania czystej wody: produkcji, testowania i transportu nowego systemu oczyszczania oraz całego cyklu jego użytkowania i utylizacji, w tym serwisowania i zużywania materiałów eksploatacyjnych. Budowa systemu uzdatniania wody oraz wybór technologii i komponentów odgrywają istotną rolę w ograniczaniu wpływu systemu na środowisko.
Kluczowy i największy wpływ na środowisko ma całkowite zużycie energii, wyrażone jako ślad węglowy, zużycie wody, skład części oraz ich utylizacja/ponowne wykorzystanie. Jednak na zmniejszenie wpływu na środowisko może też wpływać etyka korporacyjna producenta systemu.
Innowacje środowiskowe
Veolia jest organizacją ściśle związaną z kwestiami środowiskowymi i pracuje nad zwiększeniem świadomości i zaangażowania pracowników. Przykładem może być rozpoczęta niedawno kampania skierowana do pracowników "Razem, zaangażowani w ochronę środowiska". W praktyce takie inicjatywy mogą prowadzić do znacznych oszczędności środowiskowych, a w perspektywie średnio- i długoterminowej także finansowych.
Przykładem może być zastosowanie spawania wirowego i ultradźwiękowego zamiast spawania płytą grzewczą w celu uszczelnienia sekcji wkładów do oczyszczania wody oraz recykling wody używanej do testowania nowych jednostek. Pierwsze z tych rozwiązań doprowadziło do znacznie niższego zużycia energii, a także pozwoliło zaoszczędzić czas i zwiększyć niezawodność, podczas gdy drugie umożliwiło zaoszczędzenie znacznych ilości wody bez utraty skuteczności testowania.
Broszura dotycząca śladu węglowego
Aby zapewnić kompleksowe zrozumienie naszych wysiłków na rzecz minimalizacji wpływu na środowisko, opracowaliśmy szczegółową broszurę dotyczącą śladu węglowego. Niniejsza broszura opisuje kroki, jakie podejmujemy, aby mierzyć, redukować i zarządzać śladem węglowym naszych produktów w całym cyklu ich życia. Obejmuje to następujące zagadnienia:
- Ocena śladu węglowego: Dokładna ocena emisji dwutlenku węgla związanej z każdym produktem, biorąc pod uwagę takie czynniki jak zużycie wody, materiały eksploatacyjne, akcesoria, dostawa produktu, liczba wymaganych usług i rodzaj transportu.
- Analiza porównawcza: narzędzia do porównywania wpływu różnych produktów na środowisko, pomagające klientom wybrać najbardziej zrównoważone opcje.
Pobierz broszurę. Rozumiejąc ślad węglowy naszych produktów, możemy zidentyfikować obszary wymagające ulepszeń i pracować w kierunku bardziej zrównoważonych praktyk. Niniejsza broszura służy naszym klientom jako przewodnik umożliwiający im podejmowanie świadomych decyzji i przyczynianie się do tworzenia bardziej ekologicznej przyszłości.
Produkcja i dystrybucja systemów uzdatniania wody
W produkcji i wytwarzaniu, wybór i rodzaje stosowanych komponentów oraz ich dostawców, a także stosowanie energooszczędnych i/lub wodooszczędnych technik prowadzi bezpośrednio do zmniejszenia wpływu na środowisko oraz do zmniejszenia liczby zgłoszeń serwisowych, co wynika ze zwiększonej niezawodności produktu. Ponadto brane są również pod uwagę następujące czynniki: lokalizacja centrów dystrybucyjnych, transport morski o niższej emisji dwutlenku węgla zamiast transportu lotniczego oraz zmniejszenie ilości opakowań produktów.
Aspekty operacyjne
Wybrane technologie uzdatniania będą miały duży wpływ na zużycie wody i energii przez cały okres eksploatacji produktu. Każdy materiał eksploatacyjny będzie powodował ślad węglowy, a także ślad związany z wizytami serwisowymi. Ogólnie rzecz biorąc, celem jest maksymalizacja żywotności komponentów i niezawodności systemu, a tym samym zminimalizowanie wizyt serwisowych. Inne aspekty operacyjne obejmują zmniejszenie zużycia energii o 5% w przeliczeniu na produkt i zmniejszenie ilości ścieków o 12% dla każdej jednostki.
Technologie oczyszczania
Odwrócona osmoza a destylacja Wybór technologii usuwania większości zanieczyszczeń z wody zasilającej sprowadza się do destylacji i odwróconej osmozy (RO). Pod względem środowiskowym (i ekonomicznym) destylacja wymaga znacznie więcej energii. Na przykład, wyprodukowanie 1 litra wody destylowanej wymaga zazwyczaj 1,65 kW mocy i około 9 litrów wody chłodzącej. Dla porównania, wyprodukowanie 1 litra permeatu RO wymaga mniej niż 0,1 kW i mniej niż 5 litrów wody. Ścieki z RO są zimne i podobne do wody zasilającej i mogą być wykorzystywane w różnych zastosowaniach szarej wody. ELGA w swoich systemach wodnych wykorzystuje wyłącznie odwróconą osmozę ze względu na koszty energii destylacji i jej ograniczone możliwości oczyszczania. |
Rozpuszczony dwutlenek węgla Rozpuszczony dwutlenek węgla jest powszechnym zanieczyszczeniem twardej wody zasilającej, który nie jest usuwany przez RO. Jego obecność poważnie skraca żywotność systemu oczyszczania. Jest on skutecznie redukowany do niskiego poziomu poprzez odgazowanie permeatu RO, co przynosi znaczne korzyści dla środowiska. Odgazowanie zmniejsza również obciążenie systemów uzdatniania wody wykorzystujących systemy elektrodejonizacji (EDI) i umożliwia ich skuteczne stosowanie ze znacznie szerszym zakresem wody zasilającej. Dejonizatory EDI mają stosunkowo wysoki ślad węglowy w produkcji, ale znacznie zmniejszają częstotliwość wymiany wkładów. |
Optymalizacja RO Optymalne działanie systemów RO minimalizuje częstotliwość wymiany materiałów eksploatacyjnych do oczyszczania, w szczególności zestawów oczyszczających. Z tego powodu zwykła minimalizacja odrzutu wody z systemu RO może w dłuższej perspektywie przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. |
Optymalizacja wymiany jonowej Dobra budowa zapewnia, że w miarę możliwości każdy etap uzdatniania przebiega optymalnie i pozwala zminimalizować np. wymianę filtrów i lamp UV. W przypadku wymiany jonowej, podejście oparte na dwóch złożach z monitorowaniem rezystywności pośredniej maksymalizuje wykorzystanie aktywnych mediów. |
Produkcja i użytkowanie systemów uzdatniania wody ma znaczący wpływ na środowisko. Potencjalny wpływ na środowisko musi zostać uwzględniony w strategiach korporacyjnych, aby można było z nim skutecznie walczyć. Ważnym krokiem jest ustalenie śladu węglowego. Projekt systemu uzdatniania wody oraz wybór technologii i komponentów odgrywają kluczową rolę w ograniczaniu wpływu systemu na środowisko oraz w zakresie rutynowych kosztów eksploatacji i serwisowania. Udoskonalenia, takie jak monitorowanie rezystywności pośredniej i odgazowywanie, które optymalizują żywotność komponentów, zminimalizują wpływ na środowisko zarówno produkcji, jak i transportu materiałów eksploatacyjnych oraz wizyt serwisowych. Spośród konkretnych technik, RO oferuje znaczne oszczędności energii w porównaniu z destylacją. Trudności praktyczne ograniczają obecnie wartość recyklingu.
Gotowy do poprawy zrównoważonego rozwoju wody laboratoryjnej? Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o zaawansowanych systemach oczyszczania wody Veolia i umówić się na konsultację.