W jaki sposób producenci żywności i napojów mogą zapewnić sobie najlepsze rozwiązania w zakresie zarządzania ściekami

Veolia Water Technologies
Autor Veolia Water Technologies
17 października 2024
4 minuty
Obserwuj nas

    Wśród wszystkich kwestii prawnych, finansowych i środowiskowych, z jakimi borykają się producenci żywności i napojów, jedną z najtrudniejszych może być zarządzanie wodą w ich zakładach. Proces ten można jednak usprawnić poprzez współpracę z odpowiednim specjalistą w obszarze uzdatniania wody, który pomoże znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

    Producenci żywności i napojów są uzależnieni od stałych dostaw wody. Począwszy od wody potrzebnej do produkcji składników, poprzez czyszczenie, aż po chłodzenie - jest ona niezbędnym elementem na każdym etapie procesu. Oznacza to również, że zakłady produkcyjne często generują duże ilości ścieków, którymi należy skutecznie zarządzać, aby zapewnić zgodność z umowami dotyczącymi odprowadzania wody. Jest to część szerszego problemu związanego ze ściekami przemysłowymi. Szacuje się, że w całej UE ilość ścieków wytwarzanych w zakładach przemysłowych wynosi około 25,5 mld m3 rocznie.1

    Ponadto władze ds. gospodarki wodnej w całej Europie wprowadziły ograniczenia w zakresie przemysłowego wykorzystania wody wodociągowej, aby pomóc w zarządzaniu zasobami krajowymi i regionalnymi. Wynikashutterstock_2264793013 to z faktu, że jak zauważa Europejska Agencja Środowiska (EEA), zapotrzebowanie na wodę w całej Europie stale rosło w ciągu ostatnich 50 lat
    i spowodowało 24% spadek dostępnej wody przypadającej na osobę. Szacunki EEA sugerują również, że każdego roku średnio około 30% populacji europejskiej jest dotknięte niedoborem wody 2, co oznacza, że popyt przekracza dostępną podaż - czasowo lub stale.

    Zrozumienie problemu

    Wyzwania te są ze sobą ściśle powiązane, a dzięki odpowiednim technologiom producenci mogą obniżyć koszty, a także zminimalizować swój wpływ na środowisko. Istnieje szeroka gama technologii oczyszczania ścieków, więc wybór tej właściwej będzie zależał od specyfiki ścieków w danym zakładzie. Objętość i skład ścieków będą się znacznie różnić w zależności od rodzaju wytwarzanego produktu. Mogą one mieć wysoki poziom biologicznego zapotrzebowania na tlen (BZT) i chemicznego zapotrzebowania na tlen (ChZT), a także wysoki poziom składników pokarmowych oraz zawieszonych i rozpuszczonych ciał stałych.

    Pierwszym krokiem jest zrozumienie dokładnych wymagań. Specjaliści tacy jak Veolia Water Technologies będą w stanie zaoferować pełną analizę ścieków. Wyniki tej analizy można następnie wykorzystać do zarekomendowania rozwiązania oczyszczania, które najlepiej spełnia wymagania przy zachowaniu optymalnych kosztów operacyjnych i inwestycyjnych. W Veolia Water Technologies możemy zaoferować kompleksowy zakres technologii oczyszczania ścieków, w tym oczyszczanie tlenowe i beztlenowe, systemy klarowania i rozwiązania flotacji ciśnieniowej (DAF). W przypadku procesów beztlenowych istnieje również możliwość zintegrowania produkcji biogazu z oczyszczaniem ścieków w celu wytworzenia zrównoważonego źródła energii. 

    Inne spojrzenie na ścieki

    Wielu producentów zastanawia się, w jaki sposób mogą zarządzać wodą jako zasobem poprzez jej odzysk, ponowne wykorzystanie i recykling ścieków. Może to przynieść znaczne oszczędności ze względu na niższe koszty zarówno wody wodociągowej, jak i odprowadzania ścieków, a także pomóc w zapewnieniu niezawodnych dostaw wody. Często panuje błędne przekonanie, że woda z recyklingu nie spełnia wymaganych standardów, ale ważne jest, aby pamiętać, że na ogół woda z sieci wodociągowej była wcześniej wykorzystywana i uzdatniana do ponownego użycia. Dostępna jest szeroka gama technologii uzdatniania umożliwiających ponowne wykorzystanie wody w obiekcie, w tym filtracja, odwrócona osmoza (RO), klarowanie i odparowanie. Każdy z tych procesów ma określone zastosowania, a firma specjalizująca się w tym zakresie będzie w stanie udzielić wskazówek, które z nich najlepiej pasują do rodzaju ścieków i sposobu ich ponownego wykorzystania.

    Jebel Ali LHW-2444 (1)

    Zapewnienie zgodności z przepisami w przyszłości

    Inwestując w nowe lub zmodernizowane rozwiązanie do oczyszczania ścieków czy uzdatniania wody, warto również wziąć pod uwagę przyszłe zapotrzebowanie. W związku z rosnącą presją na zasoby wodne i wprowadzeniem coraz bardziej rygorystycznych celów w zakresie oczyszczania ścieków, prawdopodobne jest, że przepisy dotyczące wody i warunki pozwoleń na odprowadzanie ścieków będą w nadchodzących latach nadal zaostrzane. Dlatego zapewnienie elastyczności systemu w celu spełnienia zmieniających się wymagań dotyczących ścieków pomoże zminimalizować koszty i zapewnić zgodność z przepisami w perspektywie długoterminowej.

    Biorąc pod uwagę wyzwania związane ze ściekami w przemyśle spożywczym, ważne jest, aby współpracować ze specjalistą w dziedzinie uzdatniania wody. Pomoże to Twojej firmie w bardziej zrównoważonym zarządzaniu ściekami i uzyskaniu korzyści z możliwości, jakie daje ponowne wykorzystanie wody.

    Dowiedz się więcej o naszym doświadczeniu w tym sektorze i oferowanych przez nas technologiach uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.

    1 https://www.google.com/url?q=https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0959652623031955&sa=D&source=docs&ust=1719506405851433&usg=AOvVaw3M4mdJvCX6ZmrmPZW3K0qP
    2 https://www.google.com/url?q=https://www.eea.europa.eu/signals-archived/signals-2018-content-list/articles/water-use-in-europe-2014&sa=D&source=docs&ust=1719506405850106&usg=AOvVaw2_LXEfQvB157Tmbl1PBUuO

    TOP