Światowe Forum Ekonomiczne przewiduje, że do 2030 r. globalne zapotrzebowanie na słodką wodę przekroczy podaż o 40%*. W wielu krajach powszechny niedobór wody już teraz wpływa na społeczność i przemysł. Mając to na uwadze, Komisja Europejska wprowadziła Dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), ustanawiającą nowe standardy, które stawiają zużycie i ponowne wykorzystanie wody w centrum celów zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw.
Czym jest CSRD?
IW styczniu 2023 r. weszła w życie dyrektywa CSRD, która zmodernizowała zasady dotyczące tego, jakie informacje firmy są zobowiązane ujawniać na temat społecznego i środowiskowego wpływu ich działalności. Na mocy dyrektywy większa liczba spółek, w tym notowane na giełdzie MŚP i spółki spoza UE, które generują ponad 150 mln euro na rynku UE, będą zmuszone do dostarczania precyzyjnych i ustandaryzowanych sprawozdań
Oprócz rozszerzenia zakresu firm, które są zobowiązane do wypełniania raportów, CSRD zwiększa również zakres czynników środowiskowych, które muszą być zgłaszane, takich jak zanieczyszczenie, odpady, różnorodność biologiczna i woda.
Rola wody w raportowaniu CSRD
Firmy podlegające CSRD będą musiały raportować działania zgodnie z Europejskimi Standardami Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS - ang. European Sustainability Reporting Standards), niezależnie od sektora, w którym działają.
Raportowanie związane z wodą jest objęte ESRS E3 „Woda i zasoby morskie” i obejmuje zarówno wody powierzchniowe, jak i podziemne. Wymaga ono ujawnienia następujących danych:
- zużycie wody
- pobor wody
- zrzuty wody.

Co więcej, raportowanie w zakresie wody podlega również kilku różnym standardom, w tym dotyczącym zmian klimatu, zanieczyszczenia, różnorodności biologicznej i ekosystemów, wykorzystania zasobów i gospodarki o obiegu zamkniętym (ESRS E1, E2, E4 i E5).
W związku z tym monitorowanie zużycia wody przemysłowej i zrzutów odgrywa kluczową rolę w procesie raportowania, a zatem będzie wymagało od firm poważnego rozważenia w celu spełnienia wymogów.
Rosnące znaczenie raportowania
Chociaż raportowanie jest często postrzegane jako działanie na rzecz środowiska, CSRD odgrywa również coraz ważniejszą rolę we wspieraniu zrównoważonych łańcuchów dostaw i budowaniu zaufania wśród interesariuszy. Chociaż wdrożenie CSRD będzie wiązało się z pewnymi początkowymi kosztami dla firm, Komisja Europejska stwierdziła, że finalnie zamiarem jest zaoszczędzenie pieniędzy przez firmy w perspektywie średnio- i długoterminowej. Wynika to z faktu, że inwestorzy i interesariusze coraz częściej wymagają szczegółowego raportowania, które obecnie wykorzystuje nakładające się standardy i ramy. Celem CSRD jest usprawnienie procesu i ustanowienie nowego standardu, który ułatwi porównywanie i przestrzeganie przepisów**.
CSRD ma również aktywnie przyczyniać się do realizacji uznanych inicjatyw międzynarodowych, takich jak Globalna Inicjatywa Sprawozdawcza (GRI), która ma na celu usprawnienie raportowania dla firm, zapewniając jednocześnie, że raporty w UE odpowiadają założeniom Europejskiego Zielonego Ładu.
Technologie Veolia
Veolia angażuje się w promowanie dekarbonizacji, usuwania zanieczyszczeń, oszczędzanie zasobów i regenerację, ale opowiada się również za zwiększoną przejrzystością. Podczas gdy wszystkie nasze technologie umożliwiają efektywne wykorzystanie i ponowne wykorzystanie wody, to właśnie nasz cyfrowy system monitorowania - Hubgrade - najskuteczniej pozwala firmom na tworzenie dokładnych i rzetelnych raportów wymaganych przez dyrektywę.
Ta zaawansowana platforma cyfrowa została zaprojektowana w celu umożliwienia monitorowania w czasie rzeczywistym systemów wodno-ściekowych, a także do optymalizacji wydajności i, co najważniejsze, gromadzenia danych. Dane te mogą następnie stanowić podstawę raportowania ESRS, umożliwiając firmom spełnienie lub nawet przewyższenie nowych wymogów.
Integracja Hubgrade z naszymi wiodącymi na rynku technologiami uzdatniania wody nie tylko umożliwia klientom przyjęcie aktywnego podejścia do ponownego wykorzystania wody i zarządzania nią, ale także pozwala im zademonstrować i zaprezentować swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój i transparentne raportowanie. Oczyszczalnia ścieków w Kłajpedzie na Litwie przez lata zmagała się z optymalizacją usuwania azotu. Cyfrowe bliźniacze rozwiązanie Hubgrade Wastewater Plant Performance wykorzystuje modele predykcyjne, sztuczną inteligencję i sterowanie w czasie rzeczywistym w celu optymalizacji poziomów tlenu i przełączania między fazami nitryfikacji i denitryfikacji. Takie podejście minimalizuje zużycie energii, powstawanie i emisję N2O, jednocześnie poprawiając oczyszczanie biologiczne. Dzięki integracji systemu Hubgrade, Kłajpeda była w stanie zmniejszyć całkowitą zawartość azotu o 14%, pomimo 28% wzrostu obciążenia i zredukować swój ślad środowiskowy o ponad 2000 t CO2 -eq rocznie.
🔗 Dzięki naszemu przyszłościowemu podejściu do innowacji, zgodności z przepisami i raportowania, jesteśmy idealnym partnerem do spełnienia i przewyższenia nowych wymagań CSRD. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Hubgrade lub tutaj, aby skontaktować się z naszym zespołem sprzedaży.