We wszystkich sektorach konieczne jest znalezienie rozwiązań w zakresie zmniejszenia ogólnego zużycia wody. Poniżej wyjaśniamy tę kwestię bardziej szczegółowo i przyglądamy się niektórym metodom i technologiom, które mogą w tym pomóc.
Dlaczego warto ograniczyć zużycie wody?
Kwestie humanitarne
Skutki zmian klimatycznych drastycznie zmniejszają dostępność do wody na całym świecie. Rosnące temperatury powodują parowanie zasobów wodnych, a długie okresy suszy oznaczają, że utraconej wody nie można odzyskać wystarczająco szybko. Jednocześnie liczba ludności na świecie stale rośnie, co przekłada się na zwiększenie zapotrzebowanae na wodę.
Nie należy lekceważyć konsekwencji tego niedoboru. Według UNICEF, już w 2025 r. połowa światowej populacji może mieszkać na obszarach dotkniętych niedoborem wody. Ponadto Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) szacuje, że 700 milionów ludzi na całym świecie może zostać przesiedlonych z powodu poważnego niedoboru wody do 2030 roku, co doprowadzi do masowej imigracji i niestabilności politycznej.
Na szczęście możemy coś zmienić. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, większość słodkiej wody ze środowiska naturalnego jest pobierana przez rolnictwo, a 28% jest pozyskiwane przez gminy do użytku domowego i przemysłowego. Przedsiębiorstwa ze wspomnianych sektorów mogą zatem znacząco wpłynąć na zmniejszenie zużycia wody, a ponowne wykorzystanie lub recykling tego zasobu jest doskonałym punktem wyjścia.
Kwestie środowiskowe
Z punktu widzenia producentów i władz lokalnych, ścieki odprowadzane do środowiska naturalnego mogą mieć wpływ na lokalne rośliny i dziką przyrodę. Ogólnie rzecz biorąc, nieoczyszczone ścieki zawierają szereg szkodliwych substancji, takich jak arsen, amon, całkowity węgiel organiczny (TOC), a także inne metale ciężkie, patogeny oraz produkty chemiczne i farmaceutyczne.
Po przedostaniu się do środowiska, substancje te mogą osłabić i zaszkodzić florze i faunie, wpływając na ich siedliska i zmniejszając ich produktywność. Wpływ ten jest następnie powielany w całym łańcuchu pokarmowym. Wraz ze wzrostem świadomości tego zjawiska w wielu częściach świata, zaostrzono normy dotyczące pozwoleń na odprowadzanie ścieków. Dzięki ponownemu wykorzystaniu lub recyklingowi wody wpływ ten można jeszcze bardziej zminimalizować.
Korzyści finansowe
Nieprzestrzeganie norm może skutkować wysokimi karami dla przedsiębiorstw przemysłowych i komunalnych. Ponadto cena wody będzie nadal rosnąć wraz ze wzrostem zapotrzebowania, a oczyszczanie tego zasobu stanie się bardziej złożone. Ponowne wykorzystanie wody jest zatem praktycznym sposobem na obniżenie kosztów, zmniejszenie ryzyka kar i zwiększenie ogólnej rentowności zakładów uzdatniania wody.
Jak można zmniejszyć zużycie wody?
Recykling wody
Jednym ze sposobów zmniejszenia zużycia wody jest recykling ścieków i ponowne ich wykorzystanie. Na przykład, woda odrzucona podczas odwróconej osmozy (RO) ma wysoki poziom rozpuszczonych substancji (TDS / Total dissolved solids). Te stężone lub skoncentrowane odrzuty mogą być jednak wysyłane do drugiej jednostki odwróconej osmozy, w celu dalszego uzdatniania. Permeat z tego drugiego systemu RO może być następnie zawracany z powrotem do głównego zasilania systemu. Niektóre urządzenia przemysłowe wykorzystują tę technologię recyklingu w jednym systemie. Tak jest w przypadku naszego rozwiązania Orion, obejmującego system recyklingu koncentratu, który osiąga 90% sprawności hydraulicznej.
Ponieważ odwrócona osmoza jest wykorzystywana w różnych sektorach, w tym w komunalnym, przemyśle i służbie zdrowia, pomysł ten można wdrożyć w szerokim zakresie zastosowań.
Aby zaspokoić rosnące potrzeby przemysłu, Veolia opracowała szereg standardowych systemów plug & play zaprojektowanych specjalnie do recyklingu oczyszczonych ścieków wtórnych, zwanych RePak. Łączy on nasze opatentowane technologie ultrafiltracji Z-PAK (UF) i odwróconej osmozy CaptuRO (RO) w zintegrowany system recyklingu wody. |
Ponowne wykorzystanie wody
Ludzie często myślą, że ścieki nie mają żadnej wartości i powinny być po prostu utylizowane, ale w niektórych przypadkach można je ponownie wykorzystać do innych celów. Na przykład, ścieki przemysłowe z przetwarzania lub mycia mogą być oczyszczane i wykorzystywane do zasilania kotłów, wież chłodniczych, kondensatorów, do procesów chłodzenia lub do niektórych rodzajów prac związanych z czyszczeniem. Oprócz zmniejszenia zużycia wody i kosztów utylizacji, może to również przynieść oszczędności energii. Ścieki często zachowują wysoką temperaturę, co oznacza, że do ich podgrzania w razie konieczności potrzeba mniej energii lub że ciepło można odzyskać i wykorzystać na miejscu, na przykład za pomocą wymiennika ciepła.
W niektórych procesach, takich jak sieci parowe, lekko zanieczyszczony kondensat z kotła jest często odprowadzany do kanalizacji. Można go jednak poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać, w procesie chłodzenia, zmniejszając w ten sposób poziomy zrzutów i wykorzystując zasoby słodkiej wody w zakładzie przemysłowym.
W placówkach opieki zdrowotnej woda odprowadzana przez RO może być ponownie wykorzystana jako szara woda w toaletach lub do podlewania ogrodów.
Wybrane studium przypadku: Sukces Brioche Pasquier dzięki ponownemu wykorzystaniu wody
Jednym z naszych najbardziej udanych wdrożeń technologii ponownego wykorzystania wody jest współpraca z Brioche Pasquier, wiodącą firmą produkującą żywność i napoje. Firma ta znacznie zmniejszyła pobór wody o 85%, korzystając z naszego systemu Sirion™ Advanced. To studium przypadku pokazuje, w jaki sposób pomogliśmy Brioche Pasquier wdrożyć system, który ponownie wykorzystuje 3000 litrów oczyszczonych ścieków na godzinę, pokazując rzeczywisty wpływ skutecznego zarządzania wodą.
🔗 Przeczytaj pełne studium przypadku i odkryj korzyści płynące z ponownego wykorzystania wody dla Twojej firmy!
To tylko kilka przykładów tego, jak pomagamy naszym klientom zmniejszyć zużycie wody. Znajdując sposoby na recykling i ponowne wykorzystanie wody procesowej i ścieków, firmy przemysłowe mogą chronić środowisko i pomagać w walce z niedoborem wody.
Porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów, aby dowiedzieć się, jak możesz ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi wodę w swoim zakładzie.