Minimalizacja zużycia wody podczas jej uzdatniania: wydajne procesy i praktyki

Minimalizacja zużycia wody podczas jej uzdatniania: wydajne procesy i praktyki

Etienne FIQUET
Autor Etienne FIQUET
22 maja 2024
5 minuty
Obserwuj nas

    Podczas gdy Europa boryka się z historycznymi falami upałów, suszami i rekordowo niskimi poziomami rzek, analiza przeprowadzona przez WWF w 2022 r. szacuje, że do 2050 r. 17% mieszkańców kontynentu i 13% jego PKB może stanąć w obliczu wysokiego lub ekstremalnego ryzyka niedoboru wody.

    Ochrona kluczowych źródeł wody jest niezbędna m.in. w celu zapewnienia zrównoważonej gospodarki wodnej. W tym artykule opisano najskuteczniejsze technologie ograniczające wpływ zakładów przemysłowych na zasoby wodne.

    Filtracja membranowa

    Procesy filtracji membranowej, takie jak odwrócona osmoza (RO), są znane z produkcji wysokiej jakości wody przy jednoczesnym minimalizowaniu jej strat. Technologie te wykorzystują półprzepuszczalne membrany do oddzielania zanieczyszczeń od wody, w wyniku czego powstaje oczyszczona woda i skoncentrowany strumień solanki. Poprzez skuteczne usuwanie zanieczyszczeń, procesy filtracji membranowej zmniejszają potrzebę intensywnego oczyszczania wstępnego i minimalizują straty wody podczas procesu uzdatniania.

    Ultrafiltracja (UF) to proces filtracji membranowej powszechnie stosowany w uzdatnianiu wody do oddzielania zawieszonych ciał stałych, koloidów i substancji o wysokiej masie cząsteczkowej. UF jest często włączana jako etap wstępnego oczyszczania w systemach odwróconej osmozy (RO) w celu poprawy ich ogólnej wydajności.

    ZW1500 firmy Veolia to ciśnieniowy moduł membranowy UF. Dzięki barierze filtracyjnej generowany jest produkt, który spełnia lub nawet przekracza najbardziej rygorystyczne standardy oczyszczania na całym świecie. ZW1500 ma łatwy w użyciu system składający się z zewnętrznej membrany ultrafiltracyjnej, która pozwala na wysoką tolerancję ciał stałych. Wytwarza on wysokiej jakości wodę zasilającą dla optymalnej wydajności późniejszego systemu odwróconej osmozy (RO), który jest w ten sposób chroniony przed korozją i szkodliwym wpływem zmian jakości wody surowej na membrany.

    Wysokowydajna odwrócona osmoza

    Wysokowydajne systemy odwróconej osmozy zostały zaprojektowane w celu maksymalizacji odzysku wody przy użyciu zaawansowanych konfiguracji membran i technik optymalizacji. Systemy te są w stanie osiągnąć wysokie współczynniki odzysku wody, często przekraczające 90%, co znacznie zmniejsza zużycie wody w porównaniu z tradycyjnymi procesami RO. Dzięki odzyskiwaniu większej ilości wody zasilającej jako wody oczyszczonej, systemy RO o wysokim odzysku minimalizują ilość wody odprowadzanej w postaci solanki.

    Najnowsza innowacja Veolia Water Technologies to przełom na wielu rynkach przemysłowych. CaptuRO™ to technologia odwróconej osmozy (RO) o wysokim odzysku, która została zaprojektowana specjalnie do pozyskiwania oczyszczonej wody ze źródeł przemysłowych, zasolonych i ścieków. Oznacza to, że możemy zapewnić naszym klientom najwyższy odzysk permeatu, do 98%, w wielu przemysłowych aplikacjach. Technologia ta minimalizuje również ilość generowanego koncentratu RO, zmniejszając koszty utylizacji odpadów ciekłych. Towarzyszy temu oszczędność energii elektrycznej i możliwość dalszej optymalizacji wykorzystania antyskalantów. Co więcej, proces ten automatycznie dostosowuje się do zmian stężenia soli w zastosowaniach związanych z odzyskiwaniem ścieków, umożliwiając ciągłą pracę przy optymalnych wskaźnikach odzysku.

    Zaawansowane procesy utleniania (AOP)

    Zaawansowane procesy utleniania, takie jak ozonowanie i dezynfekcja ultrafioletem (UV), są skuteczne w usuwaniu związków organicznych i zanieczyszczeń z wody. Procesy te mogą poprawić jakość wody przy jednoczesnym zmniejszeniu zależności od chemicznych środków dezynfekujących, jednocześnie minimalizując ogólne zużycie wody przez oczyszczalnię.

    Oczyszczanie biologiczne

    Procesy oczyszczania biologicznego, takie jak oczyszczanie metodą osadu czynnego i reaktory z ruchomym złożem biologicznym (MBBR), są powszechnie stosowane w oczyszczaniu ścieków. Procesy te wykorzystują aktywność drobnoustrojów do rozkładania materii organicznej i usuwania zanieczyszczeń z wody. Metody oczyszczania biologicznego są znane z wysokiej skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń i generalnie wymagają mniej wody niż bardziej konwencjonalne metody oczyszczania.

    Alteo_Station_Biologique_014_

    Bioreaktor membranowy (MBR), zaprojektowany przez Veolię, łączy oczyszczanie biologiczne z wykorzystaniem osadu czynnego i filtracji membranowej. Produkuje wodę wysokiej jakości, która jest zgodna z obowiązującymi przepisami nawet dla najbardziej wymagających zastosowań: woda basenowa, ponowne wykorzystanie uzdatnionej wody do nawadniania (jakość A) lub recykling do celów przemysłowych.

    Systemy recyklingu i ponownego wykorzystania wody

    Oczyszczając i ponownie wykorzystując wodę do zastosowań innych niż woda pitna do spożycia, takich jak czyszczenie, nawadnianie, chłodzenie lub przygotowanie polimerów, stacje uzdatniania wody mogą znacznie zmniejszyć swoją zależność od źródeł słodkiej wody i zminimalizować jej ogólne zużycie.

    GER-DE-PIC-EVALED-KW51-2023_2.Post

    Aby sprostać tym potrzebom, ponad 40 lat temu zespoły Veolia opracowały gamę wyparek Evaled. Technologie te wykorzystują niskotemperaturowe procesy odparowywania, aby skutecznie zagęszczać strumienie ścieków, minimalizować ilość odpadów i wytwarzać wysokiej jakości destylat wielokrotnego użytku. Technologie te zostały zaprojektowane w celu spełnienia specyficznych potrzeb różnych branż, w tym chemicznej, petrochemicznej, spożywczej i napojów, farmaceutycznej itp. Gama produktów Evaled obejmuje:

    • wyparki z pompą ciepła; 
    • wyparki kogeneracyjne - wykorzystujące źródła gorącej wody lub pary, które są dostępne i będące w nadmiarze na terenie zakładu przemysłowego;
    • wyparki i krystalizatory z mechaniczną rekompresją pary (MVR).


    Ta szeroka gama produktów oferuje zrównoważone i opłacalne rozwiązania w zakresie zarządzania ściekami, odzyskiwania cennych produktów i ponownego wykorzystania destylatu w miejscu ich powstawania.

    Należy zauważyć, że wybór najbardziej odpowiednich procesów oczyszczania ścieków i uzdatniania wody zależy od konkretnych wymagań dotyczących jakości wody, celów jej zastosowania i dostępnych źródeł wody. Łącząc różne procesy i technologie oraz wdrażając wodooszczędne praktyki, systemy oczyszczania ścieków i wody mogą zminimalizować zużycie tego cennego zasobu, jakim jest woda, i przyczynić się do zrównoważonej gospodarki wodnej.

    Porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów, aby dowiedzieć się, jak możesz ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi wodę w swoim zakładzie.
    TOP