W 2019 r. niedobór wody dotknął 29% terytorium Unii Europejskiej. Woda staje się zasobem deficytowym, dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest ograniczenie jej marnotrawstwa. W trosce o ochronę środowiska przedstawiamy pięć sposobów, dzięki którym sektory przemysłowe zużywające około 5 do 10% światowych zasobów słodkiej wody - mogą ograniczyć jej zużycie.
1. Ocena ogólnego zużycia wody
Przeprowadzenie audytu przemysłowego zakładu uzdatniania wody ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia zużycia wody. Zapewnia on kompleksową ocenę bieżącego wykorzystania wody, identyfikując nieefektywności i obszary wymagające poprawy. Audyt ujawnia problemy operacyjne, przestarzałe technologie i możliwości wdrożenia metod oszczędzania wody. Ustanawia kryteria wydajności, monitoruje postępy i wspiera kulturę ciągłego doskonalenia.
"Global Water Audit" - program audytu wodnego opracowany przez Veolia, umożliwia zakładom przemysłowym identyfikację możliwości ponownego wykorzystania wody i wdrożenie zrównoważonych praktyk w celu zmniejszenia zużycia wody
2. Regularne monitorowanie
Regularne monitorowanie, obsługa i konserwacja zapobiegawcza odgrywają kluczową rolę w pomaganiu zakładom przemysłowym posiadającym instalacje oczyszczania ścieków i uzdatniania wody w osiąganiu celów związanych z redukcją zużycia wody. Regularne czynności konserwacyjne, takie jak wykrywanie wycieków, optymalizacja przepływu, pomiary, monitorowanie parametrów i kalibracja sprzętu, pomagają zminimalizować straty wody i zmaksymalizować wydajność procesu uzdatniania. Zapewniając, że oczyszczalnia ścieków działa z optymalną wydajnością, zakłady przemysłowe mogą skutecznie uzdatniać i ponownie wykorzystywać wodę, zmniejszając swoją zależność od źródeł słodkiej wody.
Koncentrując się na codziennej lub zaplanowanej konserwacji i serwisowaniu, zakłady przemysłowe mogą znacznie zmniejszyć straty wody, oszczędzać cenne zasoby i osiągać cele zrównoważonej gospodarki wodnej.
3. Instalacja urządzeń monitorujących
Cyfrowe i/lub analityczne systemy monitorowania mogą być instalowane w celu ułatwienia zaplanowanej konserwacji i optymalizacji systemów uzdatniania wody. Mówiąc prościej, dla wielu monitorowanie cyfrowe jest przełomem, pomagającym diagnozować wycieki i inne usterki znacznie szybciej niż było to możliwe do tej pory.
W ramach grupy Veolia oferujemy rozwiązanie o nazwie Hubgrade. Jest to zaawansowana platforma cyfrowa zaprojektowana w celu optymalizacji wydajności i efektywności różnych systemów infrastruktury, w tym stacji uzdatniania wody. Wykorzystuje ona analizę danych w czasie rzeczywistym, zdalne monitorowanie i algorytmy predykcyjne, aby umożliwić proaktywne podejmowanie decyzji. Hubgrade gromadzi i analizuje dane z czujników i urządzeń monitorujących zainstalowanych w stacjach uzdatniania wody, umożliwiając operatorom monitorowanie kluczowych parametrów, takich jak jakość wody, natężenie przepływu, zużycie energii i wydajność sprzętu. Poprzez agregację i wizualizację tych danych w przyjaznym dla użytkownika interfejsie, Hubgrade dostarcza operatorom cennych informacji na temat działania zakładu i pomaga im zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Określając możliwości oszczędzania energii, optymalizując procesy uzdatniania i monitorując parametry środowiskowe, platforma umożliwia stacjom uzdatniania wody działanie w bardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska sposób.
4. Recykling ścieków z istniejących systemów
Ponowne wykorzystanie ścieków to zrównoważone podejście, które może znacznie zmniejszyć zużycie wody w zakładach przemysłowych. Dostosowując istniejące obiekty i dodając nowe urządzenia, branże mogą skutecznie oczyszczać i ponownie wykorzystywać ścieki, minimalizując swoją zależność od źródeł słodkiej wody. Jedną z powszechnie stosowanych metod jest wdrażanie zaawansowanych systemów oczyszczania, takich jak oczyszczanie biologiczne, filtracja membranowa i procesy dezynfekcji.
Technologie te usuwają zanieczyszczenia i skażenia ze ścieków, dzięki czemu nadają się one do różnych zastosowań w zakładach przemysłowych. Ponowne wykorzystanie oczyszczonych ścieków do celów takich jak wieże chłodnicze, woda uzupełniająca do kotłów, woda do czyszczenia podłóg/pojazdów lub nawadniania, może znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na świeżą wodę, oszczędzając w ten sposób zasoby i minimalizując wpływ na środowisko.
5. Nasze technologie
Firma Veolia Water Technologies oferuje szereg innowacyjnych technologii, które można dodać do istniejącego systemu wodnego, dzięki czemu można znacząco przyczynić się do oszczędności wody. Wysoce wydajne produkty, takie jak na przykład TERION™, mogą zastąpić tradycyjne jednostki odwróconej osmozy (RO). Takie rozwiązanie może przynieść trwałe korzyści, ponieważ łączy RO i ciągłą elektrodejonizację (CEDI) w jednym urządzeniu, usuwając ponad 99,9% rozpuszczonych substancji organicznych. ORION™ to kolejny produkt, który integruje wiele technologii w jednym urządzeniu - zmiękczanie, RO i CEDI - w celu uzyskania oczyszczonej wody i wody do iniekcji (WFI). Co więcej, może również odzyskiwać ścieki z RO i osiągać wydajność hydrauliczną na poziomie 90%.
|
Ponadto, zespoły Veolia Water Technologies wprowadziły na rynek technologię CaptuRO®, idealną do odzyskiwania oczyszczonej wody ze strumieni przemysłowych, zasolonych i ścieków. Dzięki CaptuRO®, Veolia Water Technologies może zapewnić swoim klientom najwyższy dostępny obecnie odzysk permeatu. Oprócz tego odpady solanki można zmniejszyć o 50-75%, a zużycie energii nawet o 35% |
Co prawda realizacja tych pięciu założeń będzie wymagała poniesienia kosztów początkowych. Jednak odzysk i ponowne wykorzystanie wody w przemyśle to nie tylko odpowiedzialny wybór, ale także szansa na wprowadzenie pozytywnych zmian. Przyjmując innowacyjne technologie i wdrażając skuteczne praktyki zarządzania wodą, możemy utorować drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości.
Porozmawiaj z jednym z naszych ekspertów, aby dowiedzieć się, jak możesz ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi wodę w swoim zakładzie.